AviationHeritage.org - Working to document aviation heritage and history through the use of modern technologies
Curtiss P-40F, Lockheed Hudson, and CAC Boomerang (Daniel Leahy, 2014)
Home | People | Aircraft | Historical Documents | Map of Sites | Legislation & Ethics | Contributors | Contact Us Facebook Twitter Instagram Sketchfab

RAAF Form A.50

RAAF Station Canberra, RAAF - May 1942

4 May 1942 - CANBERRA, ACT
W/Cdr. I.D. McLACHLAN, officially opened the Station Motion Picture Theatre.
5 May 1942 - CANBERRA, ACT
EIGHTY (80) RAAF Personnel, arrived on posting to No. 18 (NEI) Squadron.
6 May 1942 - CANBERRA, ACT
CHIEF of AIR STAFF (Air Vice-Marshall G. JONES) arrived by air from MELBOURNE to attend a War Cabinet meeting.
9 May 1942 - CANBERRA, ACT
No. 18 (NEI) SQUADRON, ceremony and swearing in of Officers. Dutch Ambassador, The RIGHT HON. BARON VAN AERSSON BEYEREN VON VOSHOL in attendance.
12 May 1942 - CANBERRA, ACT
His EXCELLENCY, the Governor-General, attended by Capt. BRACEGIRDLE, RAN, visited RAAF Station between 1130 and 1230 hours on a tour of inspection of No. 18 (NEI) Squadron.
13 May 1942 - CANBERRA, ACT
F/O F. GRAINGER, arrived on inspection duties at School of Photography.
14 May 1942 - CANBERRA, ACT
W/Cdr. J.N.T. STEPHENSON (26068) RAF, to command temporarily, on posting of W/Cdr. I.D. McLACHLAN to command LAVERTON.
15 May 1942 - CANBERRA, ACT
S/Ldr. WINTER-IRVINE took up duties as Administrative Officer for No. 18 (NEI) Squadron.
16 May 1942 - CANBERRA, ACT
No. 4 SQUADRON to move to CAMDEN.
17 May 1942 - CANBERRA, ACT
ELEVEN Aircraft and party of No. 4 SQUADRON, departed at 1100 hours for CAMDEN.
18 May 1942 - CANBERRA, ACT
Personnel of No. 4 SQUADRON departed by train at 1100 hours for CAMDEN.
19 May 1942 - CANBERRA, ACT
CHIEF of AIR STAFF (Air Vice-Marshall G. JONES) arrived at 1000 hours for Cabinet meeting.
24 May 1942 - CANBERRA, ACT
F/O D.A.R. NEWTON (2958) arrived from No. 2 ANS, NHILL, to take over duties as Adjutant, Station Headquarters, CANBERRA.
25 May 1942 - CANBERRA, ACT
F/Lt. L.R. DAWSON, relinquished appointment as Adjutant to take over duties as Administrative Officer of No. 18 (NEI) Squadron.
27 May 1942 - CANBERRA, ACT
CHIEF of AIR STAFF (Air Vice-Marshall G. JONES) and Group Capt. E.C. WACKETT (DTS) arrived by air: Chief of Air Staff attended War Cabinet Meeting. G/Capt. WACKETT, inspected the Station.
CHIEF of AIR STAFF (Air Vice-Marshall G. JONES) departed at 1500 hours by air.
W/Cdr. J.N.T. STEPHENSON, appointed Commanding Officer of RAAF Station, CANBERRA. S/Ldr. B.R. PELLY to command School of Army Co-operation.
29 May 1942 - CANBERRA, ACT
W/Cdr. BROWN, (Medical) arrived by Fairchild, Medical Inspection.
30 May 1942 - CANBERRA, ACT
W/Cdr. BROWN, (Medical) departed by Fairchild.
Choose Month: 

OUR SPONSORS:

Find out how you can have your business or organisation logo shown here.

Website Designed and Built by Daniel Leahy, 2016-17.